racji. Nawet rozwody są częstsze niż kiedykolwiek. To taki znak czasów i raczej nic tego nie zmieni w najbliższym czasie.
Aktualnie prawnik zawsze znajdzie sobie zajęcie i zazwyczaj nie może się ogonić od nadmiaru obowiązków. Studia prawnicze są bardzo trudne i wiadomo, że nie każdy jest zdolny do tego typu poświęcenia. Ale prawie każdy kiedyś potrzebował porady z dziedziny prawa. Nawet jak nie potrzebował, to kiedyś na pewno się tak stanie.
Nieznajomość prawa szkodzi, ta maksyma nadal nie traci nic ze swej aktualności. Jednak zwykły, szary człowiek nie jest w stanie znać wszystkich przepisów i zawiłości prawa. Dlatego są specjaliści, którzy pomogą się poruszać w gąszczu przepisów i ustawa.
Dodatkowo, gdy kiedyś zdarzy się komuś jakikolwiek czyn niezgodny z prawem czy przepisami, to jest ktoś taki, jak adwokat i jego pomoc zawsze jest obowiązkowa, bo mamy zagwarantowane do niej prawo.
Porady prawne zazwyczaj kosztują sporo, ale jest na to rada. Każda gmina ma fundusze na zatrudnienie specjalisty od prawa i zazwyczaj w jakieś, ustalone dni w miesiącu, taki ktoś pełni dyżur we właściwym urzędzie dla danego miasta lub gminy. Taka pomoc prawna jakościowo niczym się nie różni od innych, za które trzeba zapłacić. Oferta skierowana jest do osób, których nie stać na prywatne porady prawne.
Darmowa pomoc prawna
Ministerstwo finansów od początku 2016 roku wyszło z inicjatywą stworzenia na terenie całego państwa polskiego sieci nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji z zakresu prawa. Większość osób z pewnością spotkało się z tematem darmowej pomocy prawnej, ale zastanawia się nad wieloma kwestiami z tym związanymi. Kogo dotyczy taka pomoc, jak ona jest udzielana i w jakim zakresie ją otrzymamy. W artykule postaram się rozwiać wszelkie państwa wątpliwości, przybliżając nieco ten temat.
Co obejmuje nieodpłatna pomoc prawna? Powinniśmy otrzymać wszelkie informacje na temat przepisów, praw oraz obowiązków obejmujących danej osoby. Możemy liczyć na pomoc w zakresie rozwiązania naszego problemu, sporządzeniu koniecznego pisma w celu rozwiązania sprawy lub pomoc w napisaniu pisma o ustanowienie pełnomocnika bądź adwokata.
Kto udzielna nam pomocy prawnej? Pomoc otrzymamy od wyspecjalizowanych w swoim fachu adwokatów, prawników lub radców prawnych w lokalach udostępnionych przez gminy lub powiaty. Możemy liczyć na pomoc doradców podatkowych w punktach prowadzonych przez organizacje poza rządowe, w zakresie prawa podatkowego.
Dla kogo przeznaczona jest darmowa pomoc prawna?
Nieodpłatną pomoc z zakresu prawa bez żadnych problemów powinny otrzymać osoby które nie ukończyły 26 roku życia, osoby, które w poprzedni roku otrzymały świadczenie z pomocy społecznej lub osoby które ukończyły 65 lat. Na darmową pomoc prawną mogą również liczyć kobiety w ciąży, kombatanci, weterani oraz osoby zagrożone katastrofą naturalną, żywiołową lub awarią techniczną. Dodatkowym kryterium jest także posiadanie karty dużej rodziny.
Jak wybrać dobrego adwokata?
Obecnie na rynku istnieje wiele kancelarii adwokackich. Jak zatem wybrać dobrego adwokata? Otóż jak wszyscy wiemy spotkanie w sądzie nie należy do najłatwiejszych i przyjemnych. Unikajmy więc różnego rodzaju sądów jak ognia. Niestety czasem nie jesteśmy w stanie uniknąć takiego spotkania. Jeśli ktoś się rozwodził, to wie o czym mówię. Rozwód jest bardzo nieprzyjemny dla każdej ze stron. Cierpą na nim nie tylko rozwodzący się ludzie, ale także ich dzieci. Gdy już jednak przyjdzie nam zmierzyć się z tym problemem, musimy poszukać dobrego prawnika. Wiele spraw jest wówczas do rozstrzygnięcia, między innymi podział majątku. Niestety pomoc prawna nie należy do najtańszych. Za pomoc przy rozwodzie możemy zapłacić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Adwokat będzie bronił naszych racji w sądzie, zajmie się także podziałem majątku, jeśli nie będziemy mogli się dogadać z małżonkiem. Podczas sprawy rozwodowej ustalanych jest wiele kwestii. Wobec argumentów sąd ustala z czyjej winy jest rozwód, ale przeważnie sprawy kończą się bez orzekania o winie. Pozostaje wiele innych problemów, między innymi opieka nad dziećmi i wysokość alimentów. Powodem rozwodu może być brak pożycia małżeńskiego, zdrada drugiej osoby i wiele innych rzeczy. Proces ten kosztuje nas bardzo dużo siły. Na pewno nie należy też do przyjemnych. W dzisiejszych czasach ludzie bardzo często się rozwodzą. Relacje między kobietą a mężczyzną są bardzo trudne, a małżonkowie bardzo często po kilku latach nie potrafią ze sobą rozmawiać. Ogólnie mówiąc nie popierajmy rozwodów.